Guideoversigt
-
Kom godt i gang
1 Generel vejledning - 1.1 Før du starter...
- 1.2 Kom godt i gang
- 1.3 Kvik Book
- 1.4 Kalendere
- 1.5 Kunder
- 1.6 Indstillinger
- 1.6.5 Generelle indstillinger
- 1.6.10 Loginindstillinger
- 1.6.15 Tekster
- 1.6.20 Kundemarkeringer
- 1.6.25 Statistik
- 1.6.40 Indsætningskode
- 1.6.42 Permanent slet
- 1.6.45 Tilmeld PBS
- 1.6.50 Hardware shop
- 1.6.80 Avancerede indstillinger
- 1.6.100 Ydelser
- 1.6.110 Ydelsestillæg
- 1.6.140 Ferie / Lukket
- 1.6.150 Booking: Booking status
- 1.6.255 Skemaer
- 1.6.255 Journal
- 1.6.255 Scanner moduler
- 1.6.255 SMS
- 1.6.255 Marketing triggers
- 1.6.255.1 Rediger marketing triggers
- 1.6.255.2 Statistik
- 1.6.255 Brevflet
- 1.6.255 Automatisk dataoprydning
- 2 Videoguides
-
Specifikt
3 Hold- og kursusbooking - 4 Parbooking
- 5 Lokalebooking
- 6 Ressourcebooking
- 7 Firmaordninger
- 8 iCal-funktionen
- 9 API og webhooks
- 10 TOKEN - Login
- 11 SMS-modulet
- 12 Sygeforsikring danmark
- 13 LKT Journal
- 15 Tips
-
Tilkøbsmoduler
16 Kassemodulet - 17 Gavekortmodulet
- 18 Online betaling-modulet
- 19 Marketingsmodulet
- 20 Krypteret linje / journal-modulet
- 21 Skemamodulet
- 22 Dokumenter
- 23 Bonprinter
- 24 Events
Marketing triggers
Du har her mulighed for at udsende marketing triggers til alle kunder eller kun til kunder, der opfylder bestemte kriterier. Hvis denne vejledning ikke besvarer dine spørgsmål, er du naturligvis velkommen til at kontakte os. Du kan kontakte os via hjemmesiden, e-mail eller telefon. Bemærk at dette kræver tilkøb af Marketingsmodulet. Se en separat vejledning om Marketingsmodulet for mere information.
Indholdsfortegnelse
1.6.255 Marketing triggers
Under 'Aktive triggermails' vil du kunne se alle dine aktive triggermails, hvor du har følgende muligheder:
|
1.6.255.1 Rediger marketing triggers
Under 'Trigger indstillinger' har du mulighed for at lave følgende indstillinger:
Husk at trykke 'Opdater' for at gemme en ændring! |
Bemærk! Erstatningskoder kan kun benyttes i selve tekstfeltet og ikke i emnefeltet. Husk at trykke 'Opdater' for at gemme en ændring! |
![]() |
BEMÆRK! Tekstboksen er kun gældende for den enkelte trigger. Triggerens indhold vil blive overført til standard skabelonen for marketing triggers under Tekster. Hvis du vil ændre noget ved triggerens standardindhold, så som tilføje logo mv., skal dette gøres under Tekster. |
Overordnet for trigger:
Specifikke kriterier: Under hvert af de specifikke kriterier, har du, ligesom ovenfor, mulighed for at se et estimeret antal modtagere, der vil modtage triggeren på hhv. e-mail og SMS. Bemærk at modsat de overordnede informationer ovenfor, gælder disse kun for det enkelte kriterium. Under hvert kriterie har du mulighed for at sætte nogle krav som skal opfyldes for at modtage triggeren. Samtidig har du også mulighed for at markere 'Modsat' boksen, hvorved, systemet vil sende triggeren ud fra de modsatte oplysninger og derved undlade de valgte informationer. F.eks. hvis du i kriteriet 'Køn' har sat flueben i 'Kvinder' og vælger 'Modsat', vil triggeren kun blive sendt til 'Mænd' og 'Ukendte' – altså, kvinder vil blive undladt. Slutteligt kan du vælge at slette kriteriet fra triggeren, ved at sætte flueben i 'Slet' og trykke 'Opdater'.
De følgende kriterier omhandler købsadfærd. Udover de specifikke muligheder ved de enkelte kriterier, har de alle tilfælles, at du også kan målrette triggeren baseret på hvordan kunden har købt varen. F.eks. om kunden har købt varen gennem 'Kassen' eller 'Ad hoc', så som online køb eller køb der ikke er registret i kassen, men hvor kunden har fået varen. Du kan også vælge 'Alle', dvs. at triggeren udsendes til kunden, uanset hvordan varen er købt.
Husk at trykke 'Opdater' for at gemme en ændring! |
For at kunne se statistik over omsætning, kræver det, at kasse-modulet er tilkøbt.
|
1.6.255.2 Statistik
Bemærk! For at kunne se statistik over omsætning, kræver det, at kasse-modulet er tilkøbt. I øverste venstre hjørne vil du kunne se navnet på triggeren, som statistikken er gældende for. Før du vælger den specifikke statistik, du ønsker at se, skal du starte med at vælge, hvilken udsendelsesperiode du ønsker at se statistik for. Dette gøres øverst på siden. Herefter skal du vælge, hvordan du ønsker at se statistikken, hvor du kan vælge at vise pr. fuld periode (dvs. hele den periode du har valgt), time, dag, uge, måned, år eller ugedag. Hvis du f.eks. ønsker at se statistik over din omsætning og vælger at vise den pr. uge, vil du få vist en statistik over din omsætning i den valgte periode fordelt på de enkelte uger.
|
Rækker:
|
Prøv en gratis og uforpligtende demo af GECKO Booking
Udfyld formularen, og vi sender dig en demo hurtigst muligt.