GECKO Booking
Login:
Log ind

Ofte stillede spørgsmål

Denne side indeholder nogle generelle spørgsmål og svar om brugen, prisen og bestilling af GECKO Booking online booking system.

  1. Hvad er online booking?
  2. Hvad er fordelen ved en online kalender?
  3. Hvad får jeg ud af det?
  4. Ville det passe til min virksomhed?
  5. Hvad kræver det af udstyr?
  6. Er det til at finde ud af?
  7. Er det dyrt?
  8. Hvad kommer der så af ekstraudgifter?
  9. Hvordan bestiller jeg?
  10. Hvordan kommer jeg i gang?

 

1. Hvad er online booking?

Online booking betyder, at kunder, uanset hvor de befinder sig, kan bestille en tid hos dig, bare de har en computer, der er tilkoblet internettet.

2. Hvad er fordelen ved en online kalender?

Med en online kalender er du altid opdateret med det samme en kunde har booket tid hos dig. Fordelen for dig er, at der ikke skal bruges tid på at snakke frem og tilbage for at finde den ledige tid, der passer begge parter bedst. Det hele kører 24 timer i døgnet.

Det kan først og fremmest være en god service, men det kan også effektivisere din virksomhed, og dermed optimere din indtjening, da du ikke bruger unødig tid på at ekspedere dine kunder over telefonen.

3. Hvad får jeg ud af det?

Ekstra god service til dine kunder, muligheden for at tage imod bestillinger hele døgnet, også i weekenden.

Derudover slipper du for forstyrrende telefonopkald.

4. Ville det passe til min virksomhed?

GECKO Booking er lavet, så det er meget enkelt at tilpasse til den enkelte virksomhed. Så uanset om du er frisør, massør, fysioterapeut, et scanningscenter, zoneterapeut, har en dyreklinik eller en anden virksomhed, kan det tilpasses. Ja, faktisk kan det tilpasses hvilken som helst virksomhed, hvor der skal bookes tider eller andet.

5. Hvad kræver det af udstyr?

Du skal bruge en computer, der er koblet på internettet, så du kan varetage din online kalender.

Derudover skal du have en hjemmeside, som dine kunder går ind på.

6. Er det til at finde ud af?

Systemet er meget let at finde ud af, både for dig og dine ansatte - som administratorer - og for brugeren, der skal booke tid. Der følger en udførlig brugervejledning med ved bestilling, og skulle der være spørgsmål kan GECKO Booking altid kontaktes via e-mail eller telefon.

7. Er det dyrt?

Nej, det er meget billigt, hvilket også gør, at selv den mindste virksomhed kan få råd til systemet. Det eneste du betaler er en ydelse pr. måned (se priser og tillægsmoduler), og det koster ikke noget at oprette og komme i gang.

8. Hvad kommer der så af ekstraudgifter?

Systemet bliver jævnligt opdateret med forbedringer og nye features når vi finder på nye tiltag eller får feedback fra kunden, og det er ikke noget der koster dig ekstra - det er med i den månedlige ydelse! Så der er ingen ekstra omkostninger ved at bestille GECKO Booking, med mindre man ønsker et ekstra tillæg til base-produktet (se priser og tillægsmoduler).

Skulle du ha' driftsspørgsmål med hensyn til systemet, er det også uden omkostninger at kontakte os via support@geckobooking.dk (se kontakt), og så vender vi tilbage hurtigst muligt.

9. Hvordan bestiller jeg?

Det eneste du skal gøre, er at kontakte os, så sender vi en gratis demo!

Beslutter du dig for at bruge systemet, hjælper vi gerne med at indsætte systemet på din hjemmeside.

Køb af produktet sker også gennem direkte kontakt med os.Skriv eller ring til os for at høre nærmere. Her laver vi også en endelig aftale om leje. Kvartalsvis betaling.

10. Hvordan kommer jeg i gang?

Når systemet er opsat på din hjemmeside, kører det med det samme.

Derudover kan du læse udførlige vejledninger, der trin for trin beskriver, hvordan du sætter dit bookingsystem op med ansatte, kunder, arbejdstider, ydelser og så videre.

Ole Victor - Sundhedscenter.dk udtaler:

"Vi har i Lægernes Sundheds Center anvendt GECKO Bookings standard-system igennem længere tid og finder systemet enkelt at anvende, intuitivt og meget konkurencedygtigt til prisen.

GECKO Booking har været meget lydhøre for idéer til forbedringer, og vi kan på det varmeste anbefale dem til standard såvel
som specialudviklede kalender/booking-løsninger."

 

  Sundhedscenter.dk

Klaus - Klinik Wellness udtaler:

"I forbindelse med bestilling af tider til behandling på min klinik, får jeg dagligt input som:

»Hvor er det nemt at bestille tid«, »Hvor er det rart at blive påmindet med både mail og SMS« og »Hvor er det let og overskueligt«.

Jeg kan kun sige, at når mine klienter er tilfredse, så er jeg det også. Og så møder man altid en rar og hjælpsom stemme i telefonen, når man har behov for at tale med Jer. Fortsæt endelig dét, I har startet!"

 

  http://www.klinik-wellness.dk

GECKOBooking.dk   •   v/ AT-Orbital ApS   •   Helsingforsgade 27   •   8200   •   Århus N   •   Tlf. 7027 1699